Vinohrady

Tibavské vinice patria do Východoslovenskej vinohradníckej oblasti, presnejšie do Sobranského vinohradníckeho rajónu. Geograficky je táto poloha pre vinohrady viac ako priaznivá. Pivnici Tibava ich má situované na južných svahoch vulkanického pohoria Vihorlat. Práve jeho vrchy vytvárajú účinnú prírodnú bariéru proti prieniku studených severných vetrov, čo výrazne ovplyvňuje klimatické pomery v tejto oblasti.

Sopečný pôvod je základom vyššej minerality pôdy, ktorá prechádza do hrozna a následne do vína. Prvé zmienky o viniciach v tejto lokalite pochádzajú už z roku 1413. Základy moderného vinohradníctva a vinárstva siahajú do 60-tych rokov minulého storočia. V tomto období tu bolo vysadených viac ako štyristo hektárov viníc a bol vybudovaný vinohradnícko-vinársky závod. Špecifický bol tým, že produkoval čisto odrodové akostné vína, čo bola na tú dobu vzácne.

V roku 1999 spoločnosť PIVNICA TIBAVA s.r.o nadviazala na tradíciu pôvodného závodu a vinárstva v Tibave. Od začiatku sme sa zamerali na rekultiváciu a obhospodarovanie pôvodných viníc, výsadbu nových a modernizáciu vinohradníckej techniky. Viac ako dvesto hektárov viníc robí z tohto vinárstva lídra v regióne a zaraďuje ho medzi najväčšie vinohradnícko-vinárske podniky na území Slovenskej republiky. Pri výsadbe rešpektujeme miestne terroir.

Vysádzame odrody, ktoré sú v danej lokalite rokmi overené. Dominantnou odrodou je Tramín červený, ktorého pestovanie má v regióne dlhoročnú históriu. Ďalšími významnými miestnymi odrodami sú Frankovka modrá, Rizling rýnsky či Veltlínske zelené.